Objectives and scope

Important dates

Scientific program

Registration

Venue

Accommodation

Organizing Committee

Sponsors

Contacts

Photographs

Proceedings of the Seminar

ORGANIZING COMMITTEE

O.P. Korobeinichev (Co-chair), Institute of Chemical Kinetics and Combustion SB RAS, Novosibirsk

V.M. Fomin (Co-chair), Institute of Theoretical and Applied Mechanics SB RAS, Novosibirsk

S.V. Alekseenko, Institute of Thermophysics SB RAS , Novosibirsk

S.A. Dzuba, Institute of Chemical Kinetics and Combustion SB RAS, Novosibirsk

A.V. Fedorov, Institute of Theoretical and Applied Mechanics SB RAS, Novosibirsk

A.S. Noskov, Boreskov Institute of Catalysis SB RAS, Novosibirsk

D.M. Markovich, Institute of Thermophysics SB RAS, Novosibirsk

A.A. Korzhavin, Institute of Chemical Kinetics and Combustion SB RAS, Novosibirsk

A.A. Vasiliev, Institute of Hydrodynamics SB RAS, Novosibirsk

V.E. Zarko, Institute of Chemical Kinetics and Combustion SB RAS, Novosibirsk

A.E. Zarvin, Novosibirsk State University, Novosibirsk

SCIENTIFIC COMMITTEE

P. Dagaut (Chair, France), A.V. Fedorov (Co-chair, Russia), V.E. Zarko (Co-chair, Russia), S.V. Alekseenko (Russia), V.A. Arkhipov (Russia), B. Atakan (Germany), V.V. Azatyan (Russia), V.S. Babkin (Russia), V.A. Babuk (Russia), V.K. Baev (Russia), A.N. Baratov (Russia), M.W. Beckstead (USA), A.. Berlin (Russia), D. Bradley (UK), R.S. Burkina (Russia), V. Bykov (Germany), Y.C. Chao (Taiwan), L. DeLuca (Italy), S.A Dzuba (Russia), N. Eisenreich (Germany), A. Eremin (Russia), . Fisher (USA), S.M. Frolov (Russia), P.-A. Glaude (France), L.P.H. de Goey (Net09.09.2011Hansen (USA), A.N. Hayhurst (UK), K. Hori (Japan), K. Kohse-Hoeinghaus (Germany), A.A. Konnov (Sweden), N.P. Kopylov (Russia), A.A. Korzhavin (Russia) , A.L. Kuhl (USA), C.K. Law (USA), M.C. Lin (USA), A.M. Lipanov (Russia), A.N. Lukin (Russia), U. Maas (Germany), Yu.M. Maksimov (Russia), G.B. Manelis (Russia), Z. Mansurov (Kakhstan), . Mantashyan (Armenia), D.M. Markovich (Russia), K. Maruta (Japan), A.G. Merzhanov (Russia), Yu.M. Milyokhin (Russian), A.S. Mukasyan (Russia), J.F. Pauwels (France), O.G . Penyazkov (Belarus), F. Qi (China), A.K. Rebrov (Russia), A.S. Rogachev (Russia), V. Sabel'nikov (France), G.V. Sakovich (Russia), Yu. Shebeko (Russia), A.G. Shmakov (Russia), V.M. Shvartsberg (Russia), H. Singh (India), N. Smirnov (Russia), A.M. Starik (Russia), S.V. Sysolyatin (Russia), M. Talawar (India), V.M. Titov (Russia), P.K. Tretyakov (Russia), S.A. Tsyganov (Russia) , J. Vandooren (Belgium), A.A. Vasil'ev (Russia), E.P. Volchkov (Russia), A.B. Vorozhtsov (Russia) , C. Vovelle (France), H.Gg. Wagner (Germany), H. Wang (USA), C. Westbrook (USA), P. Westmoreland (USA), S.E. Yakush (Russia), R. Yang (China), J.-K. Yoon (Korea), V.I. Yukhvid (Russia), A.E. Zarvin (Russia).

LOCAL ORGANIZING COMMITTEE

A.G. Shmakov (chair), D.A. Knyazkov, V.M. Shvartsberg, A.A. Paletsky, I.E. Gerasimov.

 
Last modified: 27.12.2011